Różowa wstążka

Jaką protezę po mastektomii wybrać? Jak dobrać odpowiednią?

Zdrowie

W procesie leczenia raka piersi nierzadko zachodzi konieczność wykonania mastektomii – zabiegu operacyjnego polegającego na amputacji jednego bądź obu gruczołów. Można je skutecznie zrekonstruować poprzez wszczepienie implantów, ale jest to procedura inwazyjna, dosyć droga i nie zawsze realna. Rozsądną alternatywę stanowi proteza piersi, czyli specjalna wkładka ortopedyczna. Powinna ona zostać dobrana z uwzględnieniem wieku, wyglądu oraz indywidualnych potrzeb danej kobiety.

Przeznaczenie odgrywa kluczową rolę

Proteza piersi gwarantuje szybkie odzyskanie komfortu psychicznego po mastektomii, a dodatkowo zabezpiecza blizny przed podrażnieniem, ogranicza ryzyko bólu kręgosłupa i zapobiega rozwojowi groźnych wad postawy. Tym samym efektywnie uczestniczy w rehabilitacji emocjonalno-fizycznej. Jeśli ma służyć przez co najmniej rok, to warto postawić na model pełny, który doskonale integruje się z ciałem, ułatwiając swobodne poruszanie. Z kolei w przypadku noszenia tymczasowego (np. pooperacyjnego) lepszą opcją jest model dwustronny, wyposażony w termicznie uformowaną piankę. Panie pragnące zniwelować asymetrię mogą natomiast wybrać wersję uzupełniającą, a panie uprawiające regularnie sport – wersję typu active. W sklepach są jeszcze dostępne protezy częściowe z wyjątkowo cienkimi krawędziami. Pozwalają one wypełnić miejscowe ubytki tkanek.

Nie zapomnijmy o weryfikacji rozmiaru, kształtu i materiału

Kupując takie akcesorium jak proteza piersi, należy koniecznie zwrócić uwagę na rozmiar, który musi być dopasowany do sylwetki (układu bioder). Ustala się go poprzez dokonanie pomiaru ciała pod samym biustem. Najlepiej powierzyć to zadanie specjaliście dla uzyskania rzetelnego wyniku. Kolejnym ważnym parametrem jest kształt, decydujący o wygodzie noszenia konstrukcji. Na rynku znajdziemy następujące modele:

  • trójkątne – dedykowane kobietom bez ubytku tkanki pod pachą (ewentualnie pacjentkom bardzo szczupłym)
  • sercowe – posiadające specyficzne wydłużenia boczne
  • okrągłe – obficie wypełnione
  • owalne – umożliwiające uzupełnienie ubytków pod ramieniem lub w okolicy dekoltu

Ogromne znaczenie ma również materiał, z jakiego proteza piersi została wyprodukowana. W codziennym użytkowaniu świetnie sprawdzają się zwłaszcza wersje silikonowe i piankowe imitujące naturalną skórę. 

Pozostałe pożądane właściwości 

Proteza piersi jest zazwyczaj przyklejana bezpośrednio do skóry bądź wkładana do kieszonki biustonosza. Wybór sposobu mocowania zależy od osobistych preferencji kobiety. Kolor powinien oczywiście korespondować z odcieniem ciała, a waga nie może utrudniać normalnego funkcjonowania (przedział od 150 do maksymalnie 400 gramów). Warto też zapytać sprzedawcę, czy oferowany produkt wykazuje działanie hipoalergiczne. Dzięki temu istnieje znikome ryzyko wystąpienia objawów uczuleniowych. Na koniec zaleca się jeszcze zainteresowanie rodzajem zastosowanej brodawki. W grę wchodzi wyrazisty model o sporej średnicy albo model subtelny, niezbyt widoczny na tle całej piersi. 

Dodaj komentarz