Jak mądrze wybrać aparat słuchowy dla dziecka?

Zdrowie

Wybierając aparat słuchowy dla dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Aparat słuchowy dobiera się w zależności od rodzaju i stopnia ubytku słuchu. Każdy rodzaj aparatu słuchowego jest inny i jednemu dziecku może przynieść więcej korzyści niż drugiemu. Audiolog pomoże w technicznych aspektach wyboru aparatu słuchowego, ale należy wziąć pod uwagę inne czynniki osobiste.

Rozmiar to coś więcej niż estetyka

Dzieci, które nie chcą zwracać na siebie uwagi, mogą chcieć wybrać bardziej dyskretny aparat słuchowy, na przykład model wewnątrzuszny. Pamiętaj, że im mniejszy aparat słuchowy, tym trudniej go wkładać i wyjmować, trzeba na to uważać zwłaszcza w przypadku dzieci, które są jeszcze małe. Są również mniej wydajne i nie są w stanie obsłużyć tylu funkcji, co większe urządzenia, więc jeśli Twoje dziecko ma poważniejszy ubytek słuchu, najlepszy może być większy model zauszny. Aparaty słuchowe zauszne są również łatwiejsze do dopasowania, gdy dziecko rośnie i potrzebuje nowych wkładek usznych.

Unikaj aparatów słuchowych wymagających ręcznej regulacji

Ponieważ dziecku trudniej jest  pamiętać o dostosowaniu aparatu słuchowego w zależności od jego otoczenia i potrzeb słuchowych (na przykład w szkole a na placu zabaw), najlepiej wybrać aparaty słuchowe z programami, które nie wymagają ręcznej regulacji. Zaawansowany cyfrowy aparat słuchowy dla dzieci automatycznie dostosowuje głośność i kierunek mikrofonu w zależności od otoczenia i uczy się, jak optymalizować wrażenia słuchacza na podstawie jego stylu życia. Chociaż zwykle kosztują więcej niż aparaty słuchowe z ręczną regulacją, warto mieć pewność, że dziecko słyszy optymalnie w każdej sytuacji.

Wybierz aparat słuchowy ze zdalnymi mikrofonem

Dla dziecka ze zdrowym słuchem może być wystarczająco trudne słuchanie instrukcji, komunikowanie się i nauka w środowisku, w którym hałas w tle i inne rzeczy mogą je rozpraszać, nie mówiąc już o dziecku z wadą słuchu. Wybór aparatów słuchowych, które są dostarczane ze zdalnymi mikrofonami i akcesoriami, może mieć ogromny wpływ na zdolność dziecka do wyraźnego słyszenia komunikacji. Dzięki technologii zdalnego mikrofonu osoba mówiąca (w tym przypadku rodzic lub nauczyciel) nosi mikrofon bezprzewodowy, który łączy się bezpośrednio z odbiornikiem aparatu słuchowego dziecka. Akcesoria, takie jak pióro, mikrofony przypinane i zdalne mikrofony z ekranem dotykowym, mogą ułatwić dorosłym komunikację z dziećmi niedosłyszącymi w różnych sytuacjach.

Upewnij się, że dziecko czuje się komfortowo w swoim aparacie słuchowym

Rolą rodzica jest, aby upewnić się, że potrzeby słuchowe dziecka są spełnione, ale uzyskanie opinii od dzieci może być trudne. W tym przypadku pomocne może być znalezienie audiologa, który ma doświadczenie w dopasowywaniu aparatów słuchowych dzieciom. Osoby te będą wiedziały, jak zadawać właściwe pytania i interpretować informacje zwrotne od dziecka podczas oceny słuchu i procesu dopasowania oraz upewnią się, że aparat słuchowy dziecka jest wygodny i funkcjonalne.

Dodaj komentarz